Książki kryminalne, powszechnie lubiana forma literacka

Kryminały od lat cieszą się ogromnym zainteresowaniem czytelniczym. Punktem wyjścia jest zazwyczaj jakieś morderstwo, porwanie lub inny czyn zakazany. Fabuła zaczyna się od dramatycznego zdarzenia, po którym rozpoczyna się poszukiwanie rozwiązania zaistniałego problemu. Na początku sytuacja komplikuje się dodatkowo, mogą być popełniane kolejne zbrodnie, a atmosfera wyraźnie się zagęszcza. Ostatecznie, na końcu, dochodzi do rozwiązania, które może być zupełnie inne od tego, którego oczekiwaliśmy.

Owo poszukiwanie, zaangażowanie czytelnika w rozwiązanie zagadki to najważniejsza cecha, jaką mają książki kryminalne. Ten typ powieści stworzyła Agata Christie. Autor nie ukrywa przed czytelnikiem żadnego faktu i pozwala mu rozwiązywać zagadkę razem ze sobą. Inny typ kryminału to taki, w którym morderstwo zostaje popełnione w jakiejś zamkniętej przestrzeni, a sama zbrodnia zdaje się być zupełnie nielogiczna i pozornie nie miała prawa się zdarzyć. Główną postacią, jaką w książkach kryminalnych jest detektyw, którego zadaniem jest rozwiązanie skomplikowanej zagadki.

Często posługuje się on metodami dedukcji. Bywa, że autorzy kreują go na postać pozornie bezradną, pozbawioną polotu, która nie ma prawa zmierzyć się z geniuszem przestępcy. Jednak to on ostatecznie pokonuje wszystkie przeszkody i rozwiązuje skomplikowaną zagadkę. Bardzo interesujące są książki kryminalne wydawane w krajach skandynawskich. Mroczne, epatujące czasami okrucieństwem ze skomplikowanymi bohaterami i mroczną fabułą. Wiele ciekawych pozycji z tego obszaru literatury można znaleźć na https://merlin.pl/catalog/ksiazki-m10349074/kryminal-i-sensacja-c495/ .

Comments are closed.

Search
Advertisement
  • Społeczeństwo otwarte,Polityka dla społeczeństwa

    Społeczeństwo otwarte charakteryzuje się otwartością i wolnością na prawa obywateli, swobodą wypowiedzi oraz myśli. W niczym nie przeszkadzające przejście z jednej grupy społecznej do drugiej, co daje możliwość rozwoju zawodowego i społecznego. Także zmiana elity rządzącej odbywa się bez problemów i nie potrzebne są zamachy stanu lub przeprowadzenia rewolucji, aby dana partia polityczna ustąpiła miejsca …Read More »
  • Romboidalne płytki włoskie Poznań

    Płytki wracają, i to z przytupem. Aktualne trendy w zakresie płytek łazienkowych są niezwykle ciekawe i interesujące. Przykładem mogą być nietypowe kształty płytek. Komponując trójwymiarową ceramikę w kształcie rombu, diamentu i trójkąta, projektanci oferują grę pomiędzy kompozycją ścian i płytek podłogowych; płytki ścienne układają się zgodnie z wzorem płytek podłogowych tworząc wymarzoną kombinację architekta. Dzięki …Read More »
  • „Polityka społeczna”

    „Polityka społeczna” jest miesięcznikiem, którego właścicielem jest Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, a wydawcą Instytut Pracy i Spraw Socjalnych. Miesięcznik ten przeznaczony jest dla pracowników nauki, kadry wyższej uczelni, jak i studentów oraz pracowników administracji, jak i zbór pracy. Wydawany jest już od 1974r. i pomaga studentom dzięki zawartym informacjom zapoznać się z pojęciami oraz …Read More »
Kalendarz
January 2022
M T W T F S S
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31