Książki kryminalne, powszechnie lubiana forma literacka

Kryminały od lat cieszą się ogromnym zainteresowaniem czytelniczym. Punktem wyjścia jest zazwyczaj jakieś morderstwo, porwanie lub inny czyn zakazany. Fabuła zaczyna się od dramatycznego zdarzenia, po którym rozpoczyna się poszukiwanie rozwiązania zaistniałego problemu. Na początku sytuacja komplikuje się dodatkowo, mogą być popełniane kolejne zbrodnie, a atmosfera wyraźnie się zagęszcza. Ostatecznie, na końcu, dochodzi do rozwiązania, które może być zupełnie inne od tego, którego oczekiwaliśmy.

Owo poszukiwanie, zaangażowanie czytelnika w rozwiązanie zagadki to najważniejsza cecha, jaką mają książki kryminalne. Ten typ powieści stworzyła Agata Christie. Autor nie ukrywa przed czytelnikiem żadnego faktu i pozwala mu rozwiązywać zagadkę razem ze sobą. Inny typ kryminału to taki, w którym morderstwo zostaje popełnione w jakiejś zamkniętej przestrzeni, a sama zbrodnia zdaje się być zupełnie nielogiczna i pozornie nie miała prawa się zdarzyć. Główną postacią, jaką w książkach kryminalnych jest detektyw, którego zadaniem jest rozwiązanie skomplikowanej zagadki.

Często posługuje się on metodami dedukcji. Bywa, że autorzy kreują go na postać pozornie bezradną, pozbawioną polotu, która nie ma prawa zmierzyć się z geniuszem przestępcy. Jednak to on ostatecznie pokonuje wszystkie przeszkody i rozwiązuje skomplikowaną zagadkę. Bardzo interesujące są książki kryminalne wydawane w krajach skandynawskich. Mroczne, epatujące czasami okrucieństwem ze skomplikowanymi bohaterami i mroczną fabułą. Wiele ciekawych pozycji z tego obszaru literatury można znaleźć na

  Społeczeństwo a problem bezrobocia.